2025-04-21 06:23:11 – (SITA.sk)
Hovorí sa, že pes je zrkadlom svojho majiteľa. Ako upozornila cvičiteľka psov Katarína Kováčová z dogtrainer, nie je to len obrazné vyjadrenie. Výskumy aj skúsenosti podľa jej slov ukazujú, že psi dokážu vnímať a reflektovať naše emócie. „Ak sme šťastní, reagujú radostne, ak sme vystresovaní, môžu byť nepokojní,“ uviedla pre agentúru SITA.
Cvičiteľka podotkla, že psi vnímajú viac než len slová. „Psi síce nerozumejú našim vetám tak, ako ľudia, no vnímajú tón hlasu, reč tela a dokonca aj naše fyziologické zmeny,“ vysvetlila trénerka psov s tým, že keď sa hneváme, mení sa nielen náš hlas, ale aj dych, držanie tela a dokonca aj pach, ktorý pes dokáže zachytiť. „Ak sa bojíme, naše telo uvoľňuje stresové hormóny ako kortizol, ktoré pes cíti. Štúdie ukázali, že psi dokážu rozpoznať emócie aj z našej mimiky. Tu je však potrebné spomenúť, že ich môžu vyhodnocovať ináč, než by sme predpokladali,“ upozornila Kováčová.
Ako príklad uviedla úsmev. Vysvetlila, že keď sa usmejeme, mnohí z nás odhalia zuby. „Pre človeka je úsmev prejavom šťastia a radosti, no pre psi sú odhalené zuby v ich reči prejavom výstrahy. Psík sa musí naučiť dobre čítať reč nášho tela a porozumieť jej,“ doplnila cvičiteľka.
Stres a nervozita vedú k neistote
Kováčová upozornila, že ak je majiteľ psa často pod stresom, tak pes toto jeho napätie môže prebrať. Prejavuje sa to napríklad neposednosťou, zvýšenou reaktivitou alebo dokonca problémovým správaním, ako je ničenie predmetov, nadmerné štekanie či agresivita.
Aké sú najčastejšie chyby pri domácom výcviku psov? Cvičiteľka radí, ako sa im vyhnúť
„Nervózny majiteľ pri výcviku vysiela psovi zmiešané signály – ak napríklad chce, aby pes prišiel na privolanie, ale podvedome očakáva, že neposlúchne, môže svojím postojom psa ešte viac zmiasť,“ doplnila trénerka psov.
Strach sa prenáša aj na psa
Rovnako, ako môžeme na psíka preniesť svoju nervozitu, rovnako to platí aj v prípade strachu. Cvičiteľka upozornila, že psi sú veľmi citliví na náš strach.
Vysvetlila, že ak majiteľ prejavuje obavy v určitých situáciách, napríklad pri stretnutí s inými psami, jeho pes môže reagovať rovnako. Pes sa tak môže báť, utekať alebo sa dokonca správať agresívne v snahe „ochrániť“ majiteľa. „Podobne to funguje aj pri neznámom prostredí – ak sa majiteľ necíti komfortne, pes to vycíti a bude nedôverčivý,“…
Čítať ďalej..
Zdroj obrázku: sita.sk
Originál článok : https://sita.sk/nasvidiek/pes-prebera-nasu-nervozitu-a-stres-cvicitelka-psov-vysvetlila-ako-na-psa-vplyvaju-nase-emocie/
© SITA Všetky práva vyhradené.
+ There are no comments
Add yours