2025-03-29 08:00:20 – (SITA.sk)
Voda je základom života. Denne si napustíme pohár čistej vody bez akéhokoľvek podozrenia, že by v sebe mohla skrývať niečo nebezpečné. Fluorid v pitnej vode je už desaťročia považovaný za spoľahlivý spôsob ochrany pred zubným kazom. Lenže čo ak táto „ochrana“ nesie aj riziká, o ktorých sme donedávna nevedeli? Najnovšie výskumy vyvolávajú otázky, či fluorid v pitnej vode nemá nežiaduci vplyv na vývoj detského mozgu.
Zubná prevencia s vedľajšími účinkami?
Fluorid sa do vodovodnej siete pridáva v mnohých krajinách, ako sú USA, Kanada, Austrália či Írsko. Dôvod? Prevencia zubného kazu, ktorá je jednoduchá a efektívna. Zdravotnícke organizácie dlhé roky tvrdili, že fluorid v koncentrácii 0,7 mg na liter vody je bezpečný a prospešný pre zdravie zubov. Problém však nastáva, keď sa pozrieme na dlhodobé účinky na ľudský organizmus, najmä na vývoj detí.
Nová štúdia z prestížneho švédskeho Karolínskeho Inštitútu varuje, že dokonca aj nízke dávky fluoridu môžu negatívne ovplyvniť vývoj mozgu detí. Obavy vzrastajú najmä pri tehotných ženách a malých deťoch, ktoré sú na toxické látky citlivejšie.
Mikroplasty v mozgu môžu spôsobiť demenciu či mŕtvicu? Nová štúdia odhalila alarmujúcu pravdu
Ako výskumníci sledovali vplyv fluoridu?
Vedci sa pozreli na situáciu v Bangladéši, kde je prirodzená…
Čítať ďalej..
Zdroj obrázku: sita.sk
Originál článok : https://sita.sk/vzdravotnictve/fluorid-v-pitnej-vode-ochrana-zubov-alebo-hrozba-pre-vyvoj-mozgu/
© SITA Všetky práva vyhradené.
+ There are no comments
Add yours